Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τη Χέρτα (video)

Μεγάλη νίκη για τη Χέρτα Βερολίνου που με ανατροπή καθάρισε με 3-1 τη Φορτούνα Ντίσελντορφ παίρνοντας την τρίτη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη της στη φετινή Bundesliga. Οι Βερολινέζοι του Άντε Κόβιτς δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι ενώ μάλιστα στο 31' βρέθηκαν και πίσω στο σκορ με πέναλτι. Η αντίδραση τους ήταν άμεση και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου είχαν ήδη πετύχει την ολική ανατροπή. Στο δεύτερο μέρος μπήκαν ''σβηστά'' ωστόσο και πάλι κατάφεραν να σκοράρουν τελειώνοντας το παιχνίδι από το 62'. Από την άλλη, η Φορτούνα του Φίνκε Φούνκελ, εκτός από το πρώτο ημίωρο, προβλημάτισε για ακόμα ένα παιχνίδι δείχνοντας πως αν δεν αλλάξει κάτι άμεσα, τότε θα παλέψει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Η Χέρτα είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου στο 13' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιλροσούν που απέκρουσε ο Στέφεν, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε ωραία ενέργεια αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στέφεν. Στο 22' η Φορτούνα είχε την πρώτη της ευκαιρία αλλά ο Γιερστάιν σταμάτησε ωραία τον Χένινκγς. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Μίτελσταντ στον Μπέικερ, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η Φορτούνα τελικά κέρδισε πέναλτι στο 31' για μαρκάρισμα του Μπογιατά στον Φινκ, με τον Χένινγκς ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα οι Βερολινέζοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Βολφ να βγάζει σέντρα για τον Ιμπίσεβιτς που με υπέροχο πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-1. Στο 39' η Χέρτα έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ιμπίσεβιτς να πατά ωραία για τον Ντιλροσούν που πάτησε περιοχή και ενώ είχε την επιλογή του εντελώς αμαρκάριστου Βολφ, σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στέφεν. Στο 44' η Χέρτα πέτυχε την ολική ανατροπή να τον Νταριντά να βγάζει σέντρα και τον Ντιλροσούν με υπέροχο πλασέ στο σκάσιμο της μπάλας να κάνει το 2-1.

Στο 62' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους, η Χέρτα πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Λουκεμπάκιο να κάνει εξαιρετική ενέργεια και να περνά ωραία για τον Νταριντά που μπροστά από τον Στέφεν ''τσίμπησε'' την μπάλα κάνοντας το 3-1. Στο 66' η Φορτούνα απείλησε με μακρινό σουτ του Τόμι αλλά ο Γιερστάιν μπλόκαρε εύκολα. Τίποτα το ιδιαίτερο με τη λήξη του παιχνιδιού με τη Χέρτα να ελέγχει άνετα και εξαιρετικά το υπέρ της σκορ.

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γιερστάιν, Μπογιατά, Μίτελσταντ, Σταρκ, Κλάντερ, Νταριντά, Γκούχιτς, Ντιλροσούν (60' Λουκεμπάκιο), Σκίλμπρεντ, Ιμπίσεβιτς (71' Σέλκε), Βολφ (79' Λέκι)

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ: Στέφεν, Μπότζεκ, Ζίμερμαν, Άνταμς, Γκίσελμαν, Αϊχάν, Μπέικερ (71' Μοράλες), Φινκ (77' Καραμάν), Τεκπετέι, Χένινγκς, Αμπομά (63' Τόμι)