Στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα η Ρεάλ

Στο 200ό ματς του Ζιντάν στον πάγκο, η Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε τρία γκολ στην Εϊμπαρ στα πρώτα 45 λεπτά (3-1) και επανέφερε τη διαφορά από την Μπαρτσελόνα στο -2.

Οσο χρειάστηκε για να λυγίσει την Εϊμπαρ έπαιξε στο Alfredo Di Stefano η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, ο οποίος γιόρτασε με νίκη τη συμπλήρωση 200 αγώνων στον πάγκο των Merengues και έγινε μόλις ο 3ος που φτάνει σε τέτοιο αριθμό. Καλή επιστροφή για τον Εντέν Αζάρ, που ήταν βασικός και μέσα σε όλα τα γκολ, ενώ η Ρεάλ έφτασε τους 19 διαφορετικούς σκόρερ φέτος και έγινε η πρώτη στην Ευρώπη που το κάνει. Γκολ και ο Σέρχιο Ράμος που έπιασε στην κορυφή των αμυντικών-σκόρερ της La Liga τον Ρόναλντ Κούμαν (67). Στο -2 επανήλθε η διαφορά στην κορυφή μετά τη νίκη της Μπαρτσελόνα στην Οσασούνα το βράδυ του Σαββάτου (13/06).

Από την αρχή φάνηκε πως θα πάει το ματς καθώς μόλις στο 4' η σουτάρα του Κροος πήγε στο παραθυράκι για το 1-0. Η Ρεάλ είχε τον έλεγχο και στο 30' έκανε σαφές ότι δεν θα επιτρέψει να πέσει θύμα έκπληξης στην επιστροφή της με ένα εκπληκτικό γκολ. Ο Σέρχιο Ράμος έκλεψε και άνοιξε την κόντρα και μετά τον συνδυασμό Μπενζεμά-Αζάρ έστειλε την μπάλα στην κενή εστία (2-0). Στο 37' ο Μαρσέλο με τρομερό διαγώνιο αριστερό ολοκλήρωσε το party του πρώτου μέρους κάνοντας το 3-0 και στέλνοντας το μήνυμα κατά του ρατσισμού.

Στην επανάληψη το ματς δεν είχε καμία σχέση. Οι παίκτες του Ζιντάν έκαναν διαχείριση, κάθισαν πίσω και απλά κράτησαν τη νίκη. Ευχαριστημένος γι' αυτό δεν θα είναι σίγουρα ο Κουρτουά, ο οποιός έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και την ευκαιρία να προσθέσει ένα ακόμα clean-sheet στις φετινές εξαιρετικές επιδόσεις του. Στο 57' ο Βέλγος keeper βρήκε την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι μετά την προσπάθεια του Εσπόσιτο αλλά τρία λεπτά μετά στάθηκε άτυχος σε ένα... απίθανο γκολ του Μπίγας ύστερα από την υποτιθέμενη ασίστ του πρώην «Ελληνα», Πάμπλο Ντε Μπλάσις.