Όσο ζει, ελπίζει η Βιγιαρεάλ!

Το «κίτρινο υποβρύχιο» πέτυχε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Χετάφε (1-3) και πλησίασε στο -3 την 4η Σεβίλλη, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο.

Σφραγίζει την παραμονή η Μπέτις, η οποία δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα στην Οσασούνα (3-0 εντός) και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 αγωνιστικές.

Στο «Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ», η Βιγιαρεάλ αποδείχθηκε πολύ πιο αποτελεσματική από τη Χετάφε και ευτύχησε να προηγηθεί με πέναλτι του Καθόρλα στο 66’.

Οι Μαδριλένοι ανέβασαν την πίεσή τους και η υπεροχή τους καρποφόρησε στο 80’, με τον Ντούρο να εκτελεί τον Σορία για το 1-1.
Δεν το χάρηκαν όμως για πολύ, αφού 6 λεπτά αργότερα ο Καθόρλα πάλι από την «άσπρη βούλα» έγραψε το 1-2.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα (93’), ο Πένια σφράγισε τη νίκη της ομάδας του (1-3), που ήταν η 6η στις 8 τελευταίες αγωνιστικές (6-1-1) και τη φέρνει κοντά στην τετράδα.

Στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», η Μπέτις πάτησε την -κάπως αδιάφορη- Οσασούνα (3-0) και κλείδωσε τη σωτηρία. Οι Σεβιγιάνοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 4’ με τον Γκίντο Ροντρίγκες, ενώ «καθάρισαν» στο 25’ με τον Πεντράθα.

Από ‘κει και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Αλένια να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 97’.

Αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο μετά από 3 αγωνιστικές για τους «βερδιμπλάνκος», ενώ οι «ροχίγιος» υπέστησαν την πρώτη ήττα τους έπειτα από 4 ματς.

Πηγή: sport-fm.gr