«Ζωντανή» για τον τίτλο η Μπαρτσελόνα, στη Β' κατηγορία η Εσπανιόλ (video)

Η Μπαρτσελόνα σε μία μέτρια βραδιά της κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε, τους τρεις βαθμούς, νικώντας με 1-0 και ταυτόχρονα να στείλει την... μισητή συμπολίτισσα Εσπανιόλ στην 2η κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή και τον έλεγχο αλλά δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία της Εσπανιόλ, η οποία αντιστέκονταν. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ανσού Φατί αποβλήθηκε στο 49ο λεπτό, μετά από τρία λεπτά στον αγωνιστικό χώρο και φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι θα μπορέσουν να ελπίζουν σε κάτι με έναν παίκτη παραπάνω.

Αλλά στο 52ο λεπτό ο Λοθάνο έκανε ένα εγκληματικό τάκλιν στον Πικέ, ο διαιτητής, όπως έκανε και στην περίπτωση του Φατί, αρχικά έδειξε κίτρινη αλλά μετά από επικοινωνία με το VAR, έδειξε στον παίκτη της Εσπανιόλ απευθείας την κόκκινη κάρτα.

Με την αριθμητική ισορροπία και πάλι στον αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίξουν με 10 παίκτες, η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμούς για να πετύχει το γκολ που θα της έδινε την νίκη. Αυτό ήρθε στο 55ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας η μπάλα βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι, ο Σουάρες πρόλαβε τους αμυντικούς της Εσπανιόλ και έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, είχαν ορισμένες καλές στιγμές για να το κάνουν, με την Μπαρτσελόνα να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τους ανοιχτούς χώρους. Το 1-0 παρέμεινε κάτι που σήμαινε ότι η Εσπανιόλ μετά από 26 χρόνια, υποβιβάστηκε στην 2η κατηγορία της Ισπανίας.

Με την νίκη η Μπαρτσελόνα παρέμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι του τίτλου, φτάνοντας τους 76 βαθμούς, έναν λιγότερο από την Ρεάλ που έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Πηγή: sdna.gr