Και μαθηματικά στο Champions League η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 1-0 της Μπέτις και εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή της στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο να πετύχει ένα γκολ που θα την... απελευθέρωνε από το άγχος αλλά δεν τα κατάφερε. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την Ατλέτικο, αρχικά με τον Λορέν Μορόν να κερδίζει τις... κόντρες και να βγαίνει απέναντι στον Ομπλάκ αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Μετά από προσπάθεια του ίδιου παίκτη, στο 57ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ερμόσο με απευθείας κόκκινη. Από εκείνο το σημείο η Μπέτις κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά δεν είχε την... μεγάλη φάση.

Η Ατλέτικο από την πλευρά της βρήκε μία ευκαιρία και την αξιοποίησε.Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ντιέγκο Κόστα έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή της Μπέτις και έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του επιθετικούς της ομάδας της Μαδρίτης, ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR, αλλά τελικά το γκολ μέτρησε κανονικά.

Η Μπέτις δεν απείλησε για την ισοφάριση παρότι είχε και πάλι την κατοχή, με το σουτ του Χοακίν στο 96ο να μπλοκάρει ο Ομπλάκ.

Η Ατλέτικο με την νίκη της έφτασε στους 69 βαθμούς και μαθηματικά εξασφάλισε την παρουσία στο Champions League της επόμενης περιόδου μιας και με δύο αγωνιστικές να απομένουν, η 5η Βιγιαρεάλ έχει 57 βαθμούς. Η Μπέτις βρίσκεται στην 13η θέση με 41 βαθμούς.

Πηγή: sdna.gr