Ρεάλ Μαδρίτης: Η βασίλισσα στο θρόνο της!

Με νίκη κόντρα στη Βιγιαρέαλ (2-1) η βασίλισσα επέστρεψε στο θρόνο της και για 34η φορά στην ιστορία της ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια.

Την πλούσια τροπαιοθήκη της… φόρτωσε ακόμα περισσότερο η Ρεάλ Μαδρίτης! Η «βασίλισσα» καθάρισε τη Βιγιαρεάλ και στέφθηκε από σήμερα πρωταθλήτρια για 34η φορά στην ιστορία της.

Δυο γκολ του Μπενζεμά υπέγραψαν την επικράτηση της ομάδας του Ζινεντίν Ζιντάν, η οποία (ξανά με τον ίδιο προπονητή) ανέβηκε στο θρόνο της La Liga. Οι «μερένγκες» πήραν τη νίκη που χρειάζονταν απέναντι για να σφραγίσουν από την προτελευταία αγωνιστική το 34ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, σπάνια τα ματς της φετινής Ρεάλ Μαδρίτης ανοίγουν. Το πρωτάθλημα κλείδωσε οριστικά στο 77ο λεπτό. Ο Σέρχιο Ράμος την είδε… σέντερ φορ, κέρδισε ένα αυστηρό πέναλτι και από εκεί και μετά έγινε χαμός. Οι παίκτες της Ρεάλ αρχικά το εκτέλεσαν με πάσα, ο διαιτητής έδωσε επανάληψη (!) και με την δεύτερη εκτέλεση ο Γάλλος έκανε το 2-0.

Ο Ιμπόρα μείωσε σε 2-1 λίγο αργότερα (84’), όμως τίποτα δεν μπορούσε να γυρίσει με τον Μάρκο Ασένσιο να έχει ακυρωθέν γκολ στις καθυστερήσεις.