Νίκησε και κλείδωσε την πέμπτη θέση η Βιγιαρεάλ

Μπορεί να δυσκολεύτηκε μέχρι το 70ο λεπτό η Βιγιαρεάλ, αλλά απο εκεί και έπειτα πήρε μπρος και νίκησε την Εϊμπάρ με 4-0, ενώ σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς η Βαγιαδολίδ νίκησε με 2-0 τη Μπέτις

Με δύο τέρματα του Μορένο, ένα του Γκόμεζ, αλλά με τον Ζαμπό Ανγκισά να σπάει το ρόδο για την Βιγιαρεάλ, τα «κίτρινα υποβρύχεια» επικράτησαν της Εϊμπάρ και κλείδωσαν οριστικά την πέμπτη θέση, η οποία οδηγεί στο Europa League.

Μέχρι το 71΄η Βιγιαρεάλ δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, όμως χάρη σε μια αντεπίθεση ο Ζαμπό Ανγκισά άνοιξε το σκορ από ασίστ του Καθόρλα, ο οποίος έπαιξε το τελευταίο του ματς για την ομάδα.

Από εκεί και έπειτα τα πράγματα ήταν πού πιο εύκολα για τους γηπεδούχους με τον Μορένο να σκοράρει στο 86΄και στο 89΄. Το τελικό 4-0 έγραψε ο Γκόμεζ, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα στο παιχνίδι, στο 94ο λεπτό.

Άνετη νίκη επί της Μπέτις η Βαγιαδολίδ

Σε ένα παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον η Βαγιαδολίδ επικράτησε με σκορ 2-0 της Μπέτις.

Χωρίς να έχει την κατοχή της μπάλας και κυρίως με αντεπιθέσεις η Βαγιαδολίδ νίκησε  άνετα την Μπέτις με γκολ των Σέρχι Γκουαρδιόλα και Όσκαρ Πλάνο.

Το σκορ άνοιξε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Γκουαρδιόλα να τελειώνει τη φάση με δύσκολη κεφαλιά, έπειτα από μια πολύ καλή αντεπίθεση και σέντρα του Αλκαράζ.

Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ήρθε μετά από μία φάση διαρκείας, με τον Πλάνο τελικά να σκοράρει από ασίστ του Ρούμπιο στο 63΄.

Πηγή: sdna.gr