Άσπας... λαμπρός την οδηγεί, η Θέλτα υπέταξε την Βαλένθια

Ο Ιάγκο Άσπας ντύθηκε... Μέσι και οδήγησε την Θέλτα στην πρώτη της νίκη στην φετινή La Liga, με «θύμα» την Βαλένθια (2-1).

Ο άσος της Θέλτα άνοιξε το σκορ αρκετά νωρίς στον αγώνα, μόλις στο 13ο λεπτό και έκανε το 1-0. Η Βαλένθια προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Μαξιμιλιάνο Γκόμεζ βρήκε τον στόχο και έκανε το 1-1 στο 46ο λεπτό. Αλλά ο Ιάγκο Άσπας θα είχε όπως αποδείχθηκε τον τελευταίο λόγο στον αγώνα. Με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ σε στυλ... Μέσι, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα της Βαλένθια και έκανε το 2-1 στο 57ο λεπτό. Η Βαλένθια προσπάθησε για την δεύτερη... ισοφάριση, η Θέλτα όμως κράτησε το 2-1 ως το τέλος.

Η ομάδα του Βίγκο βρίσκεται στην 2η θέση με 4 βαθμούς, η Βαλένθια είναι 5η με τρεις βαθμούς μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές.