Ανέβηκε στη 2η θέση η Ατλέτικο, 2-0 τη Μπέτις

Ένα γκολ του Γιορέντε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου και άλλο ένα του Λουίς Σουάρες στο πρώτο των καθυστερήσεων, χάρισαν στην Ατλέτικο Μαδρίτης την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα και την ευκαιρία να «σκαρφαλώσει» στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στη σκιά του θριάμβου της Ρεάλ επί της Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» (3-1), η 7η αγωνιστική της La Liga συνεχίστηκε με μία μεγάλη έκπληξη στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Η Εϊμπαρ, χάρη σε γκολ του Κίκε Γκαρσία στο 41΄, υποχρέωσε σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα τη Σεβίλη, η οποία απώλεσε σωρεία ευκαιριών και έμεινε «άσφαιρη» για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι (δύο στο πρωτάθλημα και το 0-0 με την Τσέλσι στο Champions League).

Στην Παμπλόνα, ένα πέναλτι του Ρούμπεν Γκαρσία στο 81΄ έδωσε στην Οσασούνα τη νίκη με 1-0 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο, που έχει μείνει πολύ χαμηλά.