Η Μπέτις βουλιάζει...

Η Μπέτις για μία ακόμα φορά ήταν εκτός τόπου και χρόνου και με την 7η ήττα της σε 11 αγωνιστικές (0-2 από την Εϊμπαρ) δείχνει ότι φέτος θα μπλέξει για τα καλά σε περιπέτειες.

Η επίδραση του Μανουέλ Πελεγκρίνι αρχίζει και εξαφανίζεται και η Μπέτις αρχίζει να τρεκλίζει. Η αστεία άμυνα των βερδιμπλάνκος τα έκανε πάλι θάλασσα και το 0-2 απέναντι στην Εϊμπάρ δείχνει ότι οι Σεβιγιάνοι θα κινδυνεύουν σοβαρά.

Οι Βάσκοι έπαιξαν έξυπνα και χτύπησαν κάθε αδυναμία της Μπέτις. Το γκολ του Ινούι (36’) ακυρώθηκε μέσω VAR λόγω οφσάιντ, όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί. Δύο γκολ από Μούτο (49’) και Μπούργος (54’ πέναλτι) έφεραν το σκορ στο 0-2, με τους γηπεδούχους να έχουν μία φλύαρη κατοχή.

Η Εϊμπάρ κράτησε μάλλον εύκολα την νίκη και θα μπορούσε να δώσει διαστάσεις θριάμβου, όμως ο Ζοέλ απέκρουσε το νέο πέναλτι του Σέρχι Ενρίτς τρία λεπτά πριν το τέλος.