Πάτησε κορυφή η αήττητη Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Βαγιαδολίδ, παρέμεινε για 26ο σερί ματς αήττητη στην Primera Division και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το μυαλό της Ατλέτικο σίγουρα ήταν και στο μεσοβδόμαδο ματς που ακολουθεί με τη Σάλτσμπουργκ που θα κρίνει τη 2η θέση για την πρόκριση στους 16 του Champions League. Ωστόσο, οι παίκτες του Σιμεόνε κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-0 επί της Βαγιαδολίδ και να προσπεράσουν με δύο βαθμούς στην κορυφή της Primera Division τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία αγωνίζεται το βράδυ της Κυριακής στην έδρα της Αλαβές.

Η Βαγιαδολίδ δεν φοβήθηκε καθόλου το ματς στο Wanda Metropolitano παίζοντας θαρραλέα, βγαίνοντας στην επίθεση και απειλώντας τον Όμπλακ με κάποια μακρινά σουτ στο πρώτο 20λεπτο, τα οποία εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ της Ατλέτικο Μαδρίτης. Από την πλευρά τους οι «Ροχιμπλάνκος» σε αυτό το διάστημα δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες στην εστία των φιλοξενούμενων πέρα από την πολύ καλή στιγμή που είχαν στα πρώτα λεπτά τους ματς με τον Κορέα, με τον Μάσιπ να λέει «όχι».

Το οργανωμένο παιχνίδι της Βαγιαδολίδ έβαζε δύσκολα στους παίκτες του Σιμεόνε. Ο Πλάνο στο 26' από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Όμπλακ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μάσιπ σταμάτησε την προσπάθεια του Σαούλ. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους οι παίκτες του Σιμεόνε βρήκαν τη λύση με σκόρερ τον ορεξάτο από την έναρξη του ματς Λεμάρ. Στο 55' ο Τρίπιερ έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Λεμάρ τελείωσε τη φάση για το 1-0.

Η Ατλέτικο είχε ανεβάσει ρυθμούς σε σχέση με το πρώτο μέρος και έψαχνε το δεύτερο γκολ για να κλειδώσει το τρίποντο. Αυτό δεν ήρθε στο 71' όταν η δυνατή κεφαλιά του Ερέρα πέρασε πάνω από το οριζόντιο, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα έγινε το 2-0. Ο Γιορέντε με μια όμορφη κούρσα τελείωσε τη φάση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αυτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο Wanda Metropolitano, με την Ατλέτικο να διευρύνει το αήττητο σερί της στα 26 παιχνίδια στην Primera Divsion και να περνάει -έστω και προσωρινά- στην κορυφή.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Ερμόσο, Φελίπε, Σάβιτς, Βιτόλο (46' Γιορέντε), Τρίπιερ, Ερέρα, Σαούλ (57' Ζοάο Φέλιξ), Λεμάρ (77' Τορέιρα), Κορέα (57' Κόκε), Σουάρες (63' Κοντονγκμπιά)

Βαγιαδολίδ (Σέρχιο): Μάσιπ, Μαρτίνεθ (73' Μίτσελ), Σάντσεθ (81' Ελ Γιαμίκ), Μπρούνο, Ερβίας (73' Γιάνκο), Αλκαράθ, Μέσα, Πλάνο, Ζότα (62' Σουάρεθ), Πέρεθ (62' Βάισμαν), Μαρανιάο