Νέα ήττα και στο -12 η Μπαρτσελόνα!

Νέο έδαφος στη μάχη του τίτλου έχασε η Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Κούμαν ηττήθηκε (2-1) και από την Καντίθ και με δυσκολία πλέον… βλέπει την Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι Μπλαουγκράνα μετά από 10 αγωνιστικές, βρίσκονται στην 7η θέση της κατάταξης με μόλις 14 πόντους και στο -12 από την αρμάδα του Τσόλο Σιμέονε.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι συνεχίζουν την ονειρική τους πορεία, καθώς μετά από 12 αγώνες είναι στην πεντάδα της La Liga με 18 πόντους.

Το… φάντασμα των Καταλανών εμφανίστηκε και στο Ραμόν Ντε Καράνθα και πλέον φαίνεται, πως σιγά-σιγά πετάει λευκή πετσέτα.

Η Κάντιθ μπήκε δυνατά στο ματς και η Μπαρτσελόνα ως συνήθως. Υπνωτισμένη. Στο 8ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στην καταλανική περιοχή, ο Άλβαρο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν για το 1-0.

Στο 57’ o Άλμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Αλκαλά και κατέληξε στα δίχτυα του Λεντέσμα για το 1-1.

Η ομάδα του Κούμαν όμως, γρήγορα ξανά βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 63ο λεπτό μετά από εκτέλεση αράουτ οι Λενγκλέ και Τερ Στέγκεν έκαναν άλλη μια απίθανη γκάφα και ο Νεγρέδο έκλεψε κι έκανε το 2-1 σε κενό τέρμα.

Οι Μπλαουγκράνα έχασαν στη συνέχεια ευκαιρίες, ωστόσο το τελικό 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκεται σε δύσκολη θέση.

ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Καρκελέν, Μάρκος Μάουρο (31’ Αλκαλά), Φάλι Χιμένεθ, Άλεξ, Εσπίνο, Γιόνσον (79’ Αουγούστο), Μποντιζέ, Χάιρο Ιθκιέρδο (80’ Αντεκάνια), Άλβαρο Χιμένεθ (62’ Νεγρέδο), Περέα (80’ Αλέχο)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντεστ (77’ Πιάνιτς), Άλμπα, Λενγκλέ, Μινγκέθα (46’ Πέδρι), Μπούσκετς (77’ Τρινκάο), Ντε Γιονγκ, Κοουτίνιο (46’ Ντεμπελέ), Γκριεζμάν, Μέσι, Μπρέθγουεϊτ.