Λυτρωτής ο Μπενζεμά και τριάδα κορυφής!

Η Ρεάλ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο που έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 14ο λεπτό, αλλά τελικά επικράτησε με 3-1.

Η Αθλέτικ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι πάνω στον Ινάκι Ουίλιαμς στο 12ο λεπτό, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και μετά από δύο λεπτά ο Ράουλ Γκαρσία αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα πάνω στον Κρόος. Έκτοτε η Ρεάλ κυριάρχησε στο γήπεδο, αλλά η ομάδα της Μπιλμπάο κρατούσε το μηδέν. Μέχρι το 46ο λεπτό όταν ο Κρόος με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το 1-0.

Η Αθλέτικ δεν τα παράτησε και βγήκε μπροστά για την ισοφάριση η οποία ήρθε με τον Κάπα στο 52ο λεπτό.

Η πίεση αυξήθηκε στην Ρεάλ και ο Μπενζεμά φρόντισε να δώσει την λύση με κεφαλιά στο 75ο λεπτό. Η Μπιλμπάο προσπάθησε και πάλι για την ισοφάριση, έφτασε κοντά με τον Βέσκα ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Κουρτουά αλλά ο τερματοφύλακας της Ρεάλ απέκρουσε. Στην συνέχεια της φάσης ο Μπενζεμά διαμόρφωσε στο 92ο λεπτό το 3-1.

Η Ρεάλ με την νίκη της βρέθηκε στην 1η θέση ισόβαθμη με την Σοσιεδάδ και την Ατλέτικο που έχει δύο αγώνες λιγότερους.

Η Αθλέτικ είναι στην 15η θέση με 14 βαθμούς, τρεις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.