Η Γρανάδα «ξέρανε» τη Βαλένθια σε ματς-«ροντέο»!

Σε ένα παιχνίδι με ανατροπή στο σκορ, ακυρωθέν γκολ, νικητήριο τέρμα στο τέλος και τρεις αποβολές, η Γρανάδα λύγισε στο τέλος την Βαλένθια (2-1) και βρίσκεται πια σε απόσταση αναπνοής από την 6η Μπαρτσελόνα.

Χορταστικό ήταν το φινάλε του 2020 στην Ανδαλουσία, σε μία αναμέτρηση που είχε κυριολεκτικά τα πάντα. Η Γρανάδα αν και είδε το ματς να της στραβώνει από νωρίς επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια και σκαρφάλωσε στην 7η θέση, ένα πόντο από την ευρωπαϊκή ζώνη.

Το γρήγορο γκολ του Κένεντι (9’) ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης και σαν να μην έφτανε αυτό, η Βαλένθια άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Γκαμεϊρό (36’) σε ένα πρώτο μέρος με πολλές φάσεις εκατέρωθεν.

Η Γρανάδα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κένεντι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος, με την επανάληψη να είναι πολύ επεισοδιακή. Η Βαλένθια έμεινε με 9 παίκτες μέσα σε τρία λεπτά λόγω αποβολών των Τζέισον (70’) και Γκέδες (73’), ενώ λίγο αργότερα (76’) την άγουσα προς τα αποδυτήρια πήρε και ο Ντουάρτε για τους γηπεδούχους.

Η Γρανάδα ήταν καλύτερη στην επανάληψη και δύο λεπτά πριν το τέλος βρήκε το γκολ που δικαιούνταν. Ο Μολίνα «σκότωσε» τις νυχτερίδες στο 88ο λεπτό (2-1) και η Γρανάδα κλείνει με τον καλύτερο τρόπο μια ονειρεμένη για την ίδια χρονιά.