La Liga: Ο Σουάρες «λύτρωσε» την Ατλέτικο

Ο Λούις Σουάρες «λύτρωσε» την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις, μέσα στη δύσκολη έδρα της Αλαβές με 2-1. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε κατάφερε να ξεπεράσει τη Ρεάλ Μαδρίτης και να επιστρέψει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν με τον Γιορέντε στο 41', αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 84ο λεπτό με το αυτογκόλ του Φελίπε. Να σημμειωθεί πως η Αλαβές αγωνιζόταν από το 63' με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λαγκουάρντια. Νωρίτερα νικηφόρα ξεκίνησε η νέα χρονιά και για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, που νίκησε δύσκολα την Ελτσε με 1-0. Το μοναδικό γκολ στο «Σαν Μαμές» πέτυχε ο Μουνιαϊν στο 25ο λεπτό.