Με Σουάρες και VAR η Ατλέτικο την ανατροπή κόντρα στην Εϊμπάρ

Με «δράστη» τον Λουίς Σουάρες η Ατλέτικο έκανε την ανατροπή επί της Έιμπαρ, επικρατώντας με 2-1, χάρη σε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στο 90ο λεπτό.

Η Ειμπάρ αιφνιδίασε την Ατλέτικο όταν κέρδισε πέναλτι στο 12ο λεπτό.Ο τερματοφύλακας της, Ντιμίτροβιτς ανέλαβε να το εκτελέσει και ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-0. Η Ατλέτικο προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και το πέτυχε πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Λουίς Σουάρες στο 40ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ που ίσως να τους έδινε την νίκη. Η Ατλέτικο στο τελευταίο 15λεπτο ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να απειλήσει στις αντεπιθέσεις. Ο Φέλιξ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 στο 84ο λεπτό, ενώ στο 89ο λεπτό ο Σουάρες ανετράπη στην περιοχή της Ειμπάρ. Ο διαιτητής μετά την συνδρομή του VAR, υπέδειξε το πέναλτι, με τον Λουίς Σουάρες να αναλαμβάνει την εκτέλεση του.

Ο Ουρουγουανός επιθετικός με στυλ… Πανένκα έκανε το 1-2, δίνοντας στην Ατλέτικο την νίκη, κρατώντας την με διαφορά ασφαλείας στην κορυφή της La Liga.

Η Ατλέτικο βρίσκεται στην 1η θέση με 44 βαθμούς, επτά πάνω από την Ρεάλ και με έναν αγώνα λιγότερο.