Κορνέγια-Μπαρτσελόνα 0-2 (παράταση): Έχασε δύο πέναλτι, αλλά πέρασε!

Παρ' ότι έδειξε τάσεις (πρωτοφανούς) αυτοκτονίας, χάνοντας δύο πέναλτι, η Μπαρτσελόνα απέκλεισε στην παράταση την Κορνεγιά (τρίτης κατηγορίας) με 2-0 και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου – Ζόρικη πρόκριση και για την Αθλέτικ Μπιλμπάο (2-1 την Ίμπιζα).

Η Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο παιχνίδι με την Κορνέλα όταν κέρδισε πέναλτι στο 39ο λεπτό. Αλλά ο Πιάνιτς δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Ραμόν Χουάν, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του Βόσνιου. Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο, με την Κορνέλα να είναι επικίνδυνη τις αντεπιθέσεις. Αλλά οι «μπλαουγκράνα» πίεσαν αρκετά στο τελευταίο 20λεπτο και κατάφεραν να κερδίσουν και δεύτερο πέναλτι στο 80ο λεπτό.

Ο Ντεμπελέ ανέλαβε να το εκτελέσει αλλά ήταν τραγικό το σουτ στο κέντρο της εστίας του ο Ραμόν Χουάν οποίος απέκρουσε εύκολα. Ο αγώνας πήγε στην παράταση όπου ο Ντεμπελέ… χτύπησε στο 92ο λεπτό και έκανε το 0-1 για την Μπαρτσελόνα. Η Κορνέλα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η Μπαρτσελόνα είναι τον έλεγχο του αγώνα και δεν ήταν διατεθειμένη να... μπλέξει. Η αποβολή του Εστέγιες έκανε πιο εύκολο το έργο των «μπλαουγκράνα» οι οποίοι με τον Μπραθγουέιτ έκαναν το 0-2 στο 120ο λεπτό.