Ρεάλ Μαδρίτης – Λεβάντε 1-2: Νέα σφαλιάρα και «αντίο» στο πρωτάθλημα από Γενάρη! (vids)

Με δέκα παίκτες από το όγδοο λεπτό λόγω αποβολής του Έντερ Μιλιτάο, η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε στην έδρα της και από την εξαιρετική Λεβάντε που έχασε και πέναλτι (1-2), έμεινε στο -7 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο με δύο ματς περισσότερα και μπορεί να τελειώσει την αγωνιστική εκτός και από την δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι αριθμοί λένε την (πικρή) αλήθεια και μόνο την αλήθεια για την φετινή Ρεάλ Μαδρίτης: Πέρυσι, σε όλη την σεζόν, μέτρησε τρεις ήττες στο πρωτάθλημα (που κατέκτησε) και εφτά συνολικά. Φέτος, μετράει ήδη τέσσερις στη La Liga και οκτώ στο σύνολο.

Μετά το Σούπερ Καπ και το Κύπελλο, οι Μαδριλένοι αποχαιρέτησαν ουσιαστικά ΚΑΙ το πρωτάθλημα, αφού μετά την εντός έδρας ήττα από την εξαιρετική Λεβάντε (1-2), έμειναν στο -7 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο (με δύο ματς περισσότερα!) και, αν Ροχιμπλάνκος και Μπαρτσελόνα νικήσουν την Κυριακή (31/01), η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε θα βρεθεί στο +10 (με ματς λιγότερο) και αυτή του (απόντα εκ νέου λόγω κορονοϊού) Ζινεντίν Ζιντάν στην τρίτη θέση, έστω και ισόβαθμη με την Μπάρτσα.

Ο αγώνας, πάντως, ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την Βασίλισσα, αφού μόλις στο όγδοο λεπτό, ο Έντερ Μιλιτάο πρωταγωνίστησε στην πιο γρήγορη αποβολή της Ρεάλ για παίκτη μη τερματοφύλακα στο πρωτάθλημα, ύστερα από φάουλ (;) από πίσω στον Σέρχιο Λεόν, σε μια κόκκινη που δόθηκε στον Βραζιλιάνο αμυντικό (αντικαταστάτης του τραυματία Σέρχιο Ράμος) μέσω VAR.

Παρά το γεγονός ότι έμειναν με δέκα, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να προηγηθούν σχεδόν αμέσως (13'), όταν ο Τόνι Κρόος εκμεταλλεύτηκε την (μόνιμα) προωθημένη άμυνα της Λεβάντε, για να βγάλει μόνο του τον Μάρκο Ασένσιο ο οποίος, αφού έτρεξε μόνος του 60 μέτρα, πλάσαρε εύστοχα τον Αϊτόρ.

Με αυτό το τέρμα, στο οποίο ενδέχεται να υπήρξε πέναλτι του Μεντί στο Μελέρο στο ξεκίνημα της φάσης, η Ρεάλ έφτασε τα εφτά μετά από αντεπίθεση, ούσα δεύτερη στα τέρματα μετά από κόντρα στο πρωτάθλημα, πίσω μόνο από τη... νεοφώτιστη Κάντιθ (οκτώ)!

Το γκολ δεν πτόησε την ομάδα του Πάκο Λόπεθ, η οποία κυριάρχησε στο πρώτο 45λεπτο, έχοντας μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας, περισσότερα κόρνερ (4...0!) και τελικές προσπάθειες από την Ρεάλ, με τον «ιστορικό» Χοσέ Λουίς Μοράλες, πρώτο σε συμμετοχές, γκολ και ασίστ στην ιστορία των Γκρανότα στην La Liga, να ισοφαρίζει με καταπληκτικό πλασέ στη κίνηση, λίγο μετά το ημίωρο (32').

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ δεν έκανε ούτε σουτ εντός εστίας, η Λεβάντε έδεσε την (αρκετά ευάλωτη στο πρώτο 45λεπτο) άμυνά της και έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί στο 64', όταν ο Βινίσιους Ζούνιορ (είχε αντικαταστήσει τον εκ νέου απογοητευτικό Εντέν Αζάρ) έκανε (οριακό) πέναλτι στον Μελέρο. Ο Ρότζερ, ο οποίος μετρούσε τρία γκολ στα τελευταία δύο ματς, είδε τον Τιμπό Κουρτουά να αποκρούει πέναλτι για πρώτη φορά ύστερα από ενάμισι χρόνο.

Ο (συγκινητικός) Βέλγος, όμως, δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 78' και στο σουτ του Ρότζερ, ο οποίος πήρε γλυκιά ρεβάνς, ανέβασε την φορμαρισμένη Λεβάντε στην ένατη θέση και άφησε την Ρεάλ να αναρωτιέται τι κυνηγάει πλέον στο πρωτάθλημα και, κυρίως, αν μπορεί να προχωρήσει μακριά στο Champions League, όπου στους «16» την περιμένει η έχουσα άγνοια κινδύνου Αταλάντα...

Ρεάλ Μαδρίτης (Νταβίντ Μπετονί): Κουρτουά – Οδριοθόλα, Έντερ Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί – Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος – Ασένσιο (82' Αρίμπας), Μπενζεμά (82' Μαριάνο), Αζάρ (60' Βινίσιους Ζούνιορ).

Λεβάντε (Πάκο Λόπεθ): Αϊτόρ – Μιραμόν, Ποστίγο, Ντουάρτε, Κλερκ – Μελέρο, Ραντόγια, Μάλσα (60' Ροτσίνα), Μοράλες (76' Ντάνι Γκόμεθ) – Σέρχιο Λεόν (60' Μπάρντι), Ρότζερ (83' Ρούμπεν Βέζο).

Οι πρώτοι της La Liga (σε 20 αγώνες): Ατλέτικο Μαδρίτης (18) 47, Ρεάλ Μαδρίτης 40, Σεβίλλη 39, Μπαρτσελόνα (19) 37, Βιγιαρεάλ 34, Ρεάλ Σοσιεδάδ 31.