Βλέπει Μπιλμπάο και αφηνιάζει ο Γκριεζμάν!

Μετά τα δύο γκολ στον τελικό του Super Cup, ο Γκριεζμάν βρήκε πάλι δίχτυα κόντρα στην Μπιλμπάο, χαρίζοντας τη νίκη στην Μπαρτσελόνα (2-1).

Αυτή τη φορά και σκόραρε και πανηγύρισε ο Αντουάν Γκριεζμάν! Ο Γάλλος επιθετικός ήταν καθοριστικός κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο και με δικό του γκολ χάρισε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 2-1 στο «Καμπ Νόου», δείχνοντας ότι κόντρα στους Βάσκους έχει… οίστρο, αφού είχε δύο τέρματα και στον πρόσφατο τελικό του Super Cup Ισπανίας.

Η Μπαρτσελόνα έκανε ένα ολοκληρωτικό πρώτο μέρος, στο οποίο έχασε πολλές ευκαιρίες, όμως χρειάστηκε την κλάση του Λίο Μέσι, ο οποίος με ένα φανταστικό φάουλ έκανε το 1-0 (20’), πετυχαίνοντας το 750ό του γκολ με την φανέλα των Καταλανών.

Ωστόσο, η Μπιλμπάο ποτέ δεν τα παρατάει. Βγήκε πεισμωμένη στην επανάληψη και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, όταν μετά από σέντρα που έγινε από αριστερά, ο Τζόρντι Άλμπα έβαλε άτσαλα το πόδι του και με αυτογκόλ έκανε το 1-1 (50’).

Οι μπλαουγκράνα παρότι πολιόρκησαν δεν είχαν πολλές κλασικές ευκαιρίες, με τον Ουνάι Σιμόν να δείχνει σε πολύ καλή μέρα. Ωστόσο, λύγισε στο 74ο λεπτό όταν ο Γκριεζμάν με κοντινή προβολή έκανε το 2-1, δίνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στην ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν, που βρίσκεται στο καλύτερο σημείο της σεζόν.