Από ένα βαθμό Έιμπαρ και Ουέσκα

Δεν ξέρει η Έιμπαρ αν πρέπει να είναι ευχαριστημένη ή δυσαρεστημένη με το τελικό 1-1 στο εντός έδρας ματς της με την Ουέσκα το Σάββατο (27/2) για την 25η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο είδαν την ομάδα του Δημήτρη Σιόβα να είναι εκείνη που άνοιξε το σκορ (81'). Οπότε ο ένας βαθμός τους φαντάζει εντέλει ικανοποιητικός, καθώς τους ανέβασε στη 16η θέση της βαθμολογίας (22β.), διατηρώντας τους στο +2 από την αντίπαλό τους, η οποία παρέμεινε ουραγός (20η).

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας τη μία φάση μετά την άλλη. Ωστόσο, οι περισσότερες εξ αυτών δεν ήταν ουσιαστικές και ως εκ τούτου πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν παραβιάσει την αντίπαλη εστία.

Κάτι που πλήρωσαν στα τελειώματα του δεύτερου μέρους (81'), όταν ο Σάντρο Ραμίρες με γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι «αρμέρος» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Πάπε Ντιόπ να διαμορφώνει δύο λεπτά αργότερα με κεφαλιά το τελικό 1-1.