Φοβερή ανατροπή για τη Βαλένθια

Αν και έχανε από την Βιγιαρεάλ με 0-1 μέχρι το 86ο λεπτό, η Βαλένθια βρήκε τον τρόπο να κάνει μία φοβερή ανατροπή που πιθανότατα θα μετρήσει πολύ στην μάχη που δίνει για την παραμονή.

Νίκη από αυτές που χαρίζουν μία κατηγορία πήρε η Βαλένθια, που κόντρα σε όλους και σε όλα πήρε την νίκη απέναντι στην Βιγιαρεάλ και μαζί μία βαθιά ανάσα στην μάχη για την σωτηρία.

Κόντρα στην ροή του ματς, το κίτρινο υποβρύχιο προηγήθηκε με πέναλτι του Ζεράρδ Μορένο (40’) απέναντι σε μία πολύ αγχωμένη και νευρική Βαλένθια.

Ο μονόλογος συνεχίστηκε και στην επανάληψη, όμως το γκολ δεν ερχόταν, με τον Βας να έχει δοκάρι (73’) και την άμμο στην κλεψύδρα να αδειάζει.

Η λύση δόθηκε από την λευκή βούλα, όταν ο Κάρλος Σολέρ ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Μάξι Γκόμες (86’), όμως η Βαλένθια δεν σταμάτησε εκεί. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκονσάλο Γκέδες έστειλε την ομάδα του στα ουράνια, με τις νυχτερίδες να επικρατούν με 2-1 και να παίρνουν πια αέρα 8 πόντων από την διακεκαυμένη ζώνη.