Το μαδριλένικο ντέρμπι είχε νικήτρια την... Μπαρσελόνα!

Το γκολ του Λουίς Σουάρες ήταν μισό πρωτάθλημα για την Ατλέτικο Μαδρίτης, που όμως απέτυχε να «τελειώσει» το ματς στην επανάληψη και το πλήρωσε στο τέλος με την ισοφάριση του Καρίμ Μπενζεμά (1-1).

Ήθελε δύο λεπτά για να τελειώσει. Η Ατλέτικο δεν κρατούσε απλώς την νίκη στα χέρια της. Κρατούσε σχεδόν ένα ολόκληρο πρωτάθλημα. Θα πετούσε εκτός μάχης την Ρεάλ Μαδρίτης και με νίκη στο εξ’ αναβολής παιχνίδι με την Αθλέτικ Μπιλμπάο θα μπορούσε να πάει την διαφορά από την δεύτερη Μπαρτσελόνα στο +8.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε πατήσει καν στην περιοχή της, όλες οι απειλές της ήταν εκτός περιοχής. Αντιθέτως, εκείνη είχε δύο κλασικές ευκαιρίες για το 2-0. Κι η βασίλισσα αρνήθηκε να υποκύψει. Το μυαλό του Καρίμ Μπενζεμά έφτιαξε κάτι από το τίποτα και ο Γάλλος επιθετικός δύο λεπτά πριν το τέλος έγραψε το τελικό 1-1, που κάνει την Μπαρτσελόνα να… πανηγυρίζει!

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε μετά από καιρό επέστρεψε στο 4-4-2 και δικαιώθηκε. Οι ροχιμπλάνκος έβγαζαν την συνηθισμένη τους αμυντική ασφάλεια, μόνο που αυτή τη φορά είχαν και επιθετικό προσανατολισμό.

Μάλιστα πήραν νωρίς προβάδισμα στο σκορ, στο ιδανικό σενάριο για τους κολτσονέρος. Ο Γιορέντε με εκπληκτική ενέργεια εξέθεσε τον Νάτσο, την κατάλληλη στιγμή έκανε την κάθετη στον Λουίς Σουάρες και ο Ουρουγουανός με τέλειο τελείωμα έκανε το 1-0 (15’) με το 12ο γκολ απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης και 17ο στο φετινό πρωτάθλημα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την άγονη κατοχή, αλλά κάθε κόντρα των γηπεδούχων μύριζε φάση. Ωστόσο, η βασίλισσα φωνάζει για πέναλτι που δεν δόθηκε σε χέρι του Φελίπε σε μία φάση που ο Ερνάντεθ Ερνάντεθ τσέκαρε και από το βίντεο.

Ο μόνος λόγος που η ομάδα του Ζιντάν έμεινε στο παιχνίδι ήταν ο Κουρτουά. Ο Βέλγος τερματοφύλακας με καθοριστικές επεμβάσεις σε τετ-α-τετ με Καράσκο (52’), Λουίς Σουάρες (55’) γλίτωσε το 2-0, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να χάνει μέτρα σταδιακά και να παίζει με το ρολόι.

Παρότι η τριάδα Φελίπε, Σάβιτς, Ερμόσο έκοβε τα πάντα ψηλά, παρότι η Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να μπει στην περιοχή, εντούτοις το 1-1 ήρθε από το τίποτα. Ο Μπενζεμά με μαγική έμπνευση βρήκε με κάθετη τον Κασεμίρο, εκείνος του την γύρισε άμεσα και ο Γάλλος σε κενή εστία έκανε το 1-1 (88’), που δημιουργεί μία απίθανη μάχη στην κορυφή, όπου η Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκεται πια μόνο τρεις βαθμούς μπροστά από την Μπαρτσελόνα και πέντε από την Ρεάλ Μαδρίτης.