Πάτησε κορυφή η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, έφτασε εύκολα στο 3-0 επί της Αλαβές στο Wanda Metropolitano, απέκτησε μεγάλη ασφάλεια εντός 4άδας, αλλά πολύ περισσότερο έκανε ακόμα μεγαλύτερο το θρίλερ στην κορυφή, μετακομίζοντας έστω και προσωρινά στο ρετιρέ μαζί με τη Μπαρτσελόνα!

Στο ... ντέρμπι του 3ου με τον 4ο της βαθμολογίας, οι «ροχιμπλάνκος» επιβλήθηκαν των Βάσκων λίγες μέρες προτού αγωνιστούν για να σιγουρέψουν την κορυφή του ομίλου τους στο Champions League ενόψει των νοκ-άουτ της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, που στο πρώτο ημίχρονο έχασε με αναγκαστική αλλαγή τον Λούκας Ερνάντες, προηγήθηκε με την προβολή του Κάλινιτς από σέντρα του Αρίας στο 25ο λεπτό, στην έναρξη του δευτέρου μέρους είχε δοκάρι με τον Χοσέ Χιμένες κι όταν η Αλαβές προσπάθησε στο τελευταίο 20λεπτο να πιέσει μήπως και πετύχει κάτι με το εύθραυστο σκορ, το πλήρωσε ακριβά...

Ο Γκριεζμάν στο 82' ολοκλήρωσε μια ταχύτατη αντεπίθεση με αρκετή δόση τύχης όταν αρχικά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και την έσπρωξε στα δίχτυα, ενώ, στο 87' ο Ρόντρι από «ριμπάουντ» απόκρουσης του τερματοφύλακα σε σουτ του Βιτόλο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την Ατλέτικο.