Η Σεβίλλη πήρε το παιχνίδι της χρονιάς στο Βίγκο!

Σε ένα εκπληκτικό ματς με επτά γκολ και τρομερές ανατροπές η Σεβίλλη απέδρασε από την έδρα της Θέλτα (3-4) και μείωσε στους έξι βαθμούς την διαφορά από την κορυφή;

Μήπως τελικά η υπόθεση τίτλος στην Ισπανία δεν είναι υπόθεση τριών, αλλά τεσσάρων ομάδων; Πλέον κανείς δεν μπορεί να βγάλει εκτός κόλπου την Σεβίλλη, ειδικά μετά από αυτό που έγινε στο Βίγκο.

Σε μία εκπληκτική παράσταση με επτά γκολ, η ομάδα του Ζουλέν Λοπετέγκι απέδρασε από το Μπαλαΐδος με το απίστευτο 3-4 και πλέον μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους έξι βαθμούς, οκτώ αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Το γκολ του Κουντέ (7’) έδωσε από νωρίς προβάδισμα για την ομάδα της Ανδαλουσίας, όμως ο Ιάγκο Άσπας έδειξε ότι είναι σαν το παλιό κρασί. Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (20’) και γκολ δικής του κοπής (23’) γύρισε το ματς σε ένα τρίλεπτο, όμως η Σεβίλλη βρήκε έναν ακόμα απρόσμενο σκόρερ στο πρόσωπο του Φερνάντο για το 2-2 (35’).

Παρόλα αυτά η Θέλτα βρήκε και τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο με τον Μέντεθ (43’), όμως στην επανάληψη το ματς είχε απρόσμενη εξέλιξη για αυτήν.

Ο Ράκιτιτς μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια της Σεβίλλης έκανε το 3-3 (60’), ενώ από λάθος του Αϊντού, ο Παπου Γκόμες δεν έχασε την ευκαιρία και με το δεύτερο του γκολ με την φανέλα των Ανδαλουσιανών έκανε το 3-4 (76’) σε ένα εκπληκτικό ματς, που έδειξε για μία ακόμα φορά το ισχυρό μέταλλο της ομάδας του Λοπετέγκι.