«Σκόνταψε» η Βαλένθια (vid)

Έναν επιθετικό μονόλογο αποτέλεσε για τη Βαλένθια το παιχνίδι με αντίπαλο τη Βαγιαδολίδ και οποιοδήποτε αποτέλεσμα πέραν της νίκης της των «νυχτερίδων» θα ήταν κατάφωρα άδικο. Ωστόσο, η μπάλα δεν αποδίδει πάντα δικαιοσύνη και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), σε ένα ματς, όπου οι τελικές ήταν 14-3 υπέρ των γηπεδούχων και η κατοχή 63-37%.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού έγινε στο 6ο λεπτό, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Κάρλος Σόλερ μέσα στην περιοχή κι εκείνος σούταρε, με την μπάλα να φεύγει μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι. Εξίσου σημαντική ήταν η ευκαιρία στο 39ο λεπτό, με τον Ντένις Τσέρισεφ να πιάνει ένα αριστερό βολέ από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής, αλλά για λίγο να μην βρίσκει στόχο.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Βαλένθια και στο δεύτερο μέρος κερδίζοντας πέναλτι στο 52'. Μολαταύτα, ο Ροντρίγκο δεν εκτέλεσε καλά το πέναλτι, επιτρέποντας στον Μασίπ να αποκρούσει. Το γκολ ήρθε στο 74', όταν ο Σόλερ έβγαλε συρτή σέντρα από δεξιά και ο Παρέχο με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Παρόλα αυτά, ενώ όλα έδειχναν ότι με αυτό το γκολ οι «νυχτερίδες» θα έπαιρναν τη νίκη από τη Βαγιαδολίδ, που περιοριζόταν σε παθητικό ρόλο, εντούτοις ο Αλκαράθ με ένα εξαίσιο απευθείας χτύπημα φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με τους παίκτες του Μαρθελίνο να μην έχουν ψυχολογικά αποθέματα για να βρουν κι άλλο γκολ.