Κρίση ήταν και πάει

Κρίση ήταν και πάει για την Σοσιεδάδ, που μετά τη νίκη επί της Ρεάλ κέρδισε και την Εσπανιόλ με 3-2 για να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής την 6η Χετάφε. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με τον Μερίνο μόλις στο 3’, έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με πέναλτι του Γουίλιαν στο 8’, όμως μέχρι το ημίχρονο έδειξαν για ακόμη μία φορά σημάδια κατάρρευσης στην άμυνα.

Η Εσπανιόλ αντέδρασε, μείωσε αρχικά σε 2-1 με κεφαλιά του Νάλντο στο 32’, ενώ στο 1’ των καθυστερήσεων ο Γιορέντε σκόραρε σε λάθος εστία για το 2-2. Στην επανάληψη η Σοσιεδάδ πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Γουίλιαν στο 63’ και παρότι έμεινε με 10 παίκτες στο 75, όταν ο Μερίνο, που είχε γκολ και ασίστ, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κράτησε το 3-2 μέχρι το τέλος.