«Μπλόκο» της Μπιλμπάο στον «Τσόλο»!

Γκέλα για την Ατλέτικο Μαδρίτης που δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην άριστα οργανωμένη άμυνα της Αθλέτικ Μπιλμπάο, που έφυγε με την «λευκή» ισοπαλία από το Μετροπολιτάνο…

Συνήθως της αρκεί ένα γκολ για να πάρει αυτά τα επαγγελματικά τρίποντα που τόσο πολύ αρέσουν στον Ντιέγκο Σιμεόνε. Όποιος όμως παίζει τόσο συχνά για νίκες στο… μίνιμουμ, ρισκάρει για γκέλες εκτός προγράμματος απέναντι σε ομάδες που αμύνονται μαζικά.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ταξίδεψε στην Μαδρίτη για να πουλήσει ακριβά το τομάρι της και εντέλει πήρε αυτό που άξιζε, τον έναν βαθμό.

Οι ροχιμπλάνκος ήταν απόλυτα προβλέψιμοι στο πρώτο μέρος και θα μπορούσαν να μείνουν πίσω στο σκορ, όταν ο Ινιάκι Γουίλιαμς σπατάλησε κλασική ευκαιρία στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Με εξαίρεση ένα δοκάρι του Γιορέντε (74’), οι πρωταθλητές δεν απείλησαν σοβαρά, ενώ η αποβολή του Ζοάο Φέλιξ (77’) για αγκωνιά στον Βενθεδόρ, έκανε τα πράγματα ακόμα πιο ζόρικα για την ομάδα του Σιμεόνε, που στο 91ο λεπτό θα μπορούσε να χάσει και το φετινό της αήττητο, όμως ο Βιγιαλίμπρε δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε κλασική ευκαιρία, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει ως το τέλος…