Βύθισε τη Χετάφε η Θέλτα

Η Θέλτα επικράτησε 3-0 μέσα στην έδρα της Χετάφε, παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα και βυθίζοντας παράλληλα τους γηπεδούχους στην τελευταία θέση και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Έπειτα από ένα… ήσυχο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Θέλτα ήταν εκείνη που είχε τις ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, οι Γαλιθιάνοι «χτύπησαν» τη Χετάφε μέσω στατικής φάσης στο 55’, με τον Σάντι Μίνα με κεφαλιά να χαρίζει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Εκμεταλλευόμενη το σοκ της Χετάφε, η Θέλτα βρήκε και δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα, με τον ηγέτη της ομάδας, Ιάγο Άσπας να διαμορφώνει το 2-0 και τον Μπράις Μέντεζ να πιστώνεται με τη δεύτερη ασίστ του.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τους γηπεδούχους, ο Ντακονάμ αποβλήθηκε με –αυστηρή- απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας τη Χετάφε με 10 παίκτες και τελικά ο Σάντι Μίνα έπειτα από ωραία ενέργεια του Γκαλιάρδο διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στο 73’.