Οργή λαού και νέα γκέλα η Βαλένθια

Η Βαλένθια κόλλησε απέναντι στην Ράγιο Βαγεκάνο (1-1) σε ένα αγώνα που εξελίχθηκε σε λαϊκή διαδήλωση κατά του ιδιοκτήτη των νυχτερίδων, Πίτερ Λιμ.

Πιο σημαντικό από την 7η ισοπαλία σε 15 αγωνιστικές της Βαλένθια, που παραμένει κολλημένη στην μέση της βαθμολογίας ήταν η λαϊκή οργή κατά του ιδιοκτήτη των νυχτερίδων Πίτερ Λιμ, ο οποίος εξακολουθεί να διοικεί από την Σιγκαπούρη, δίχως να νιώθει από ποδόσφαιρο.

Στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης με την Ράγιο Βαγεκάνο, όλο το γήπεδο σήκωσε πλακάτ με το σύνθημα «Lim go home», με τους οπαδούς της Βαλένθια να έχουν κουραστεί από την μετριότητα ετών και την απουσία οράματος.

Σε ένα τέτοιο κλίμα εσωστρέφειας, η ομάδα του Χαβιέρ Μπορδαλάς δεν θα μπορούσε να… πετάει. Παρά το γρήγορο γκολ του Κάρλος Σολέρ από το σημείο του πέναλτι (18’) και την απουσία των δύο κορυφαίων επιθετικών των φιλοξενούμενων (Φαλκάο, Τρέχο), η Ράγιο Βαγεκάνο ήταν καλύτερη στην επανάληψη και πήρε δίκαια τον βαθμό.

Ο Σίλεσεν έσωσε σε δύο περιπτώσεις το γκολ, όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην προσπάθεια του Ίσι Παλαθόν (64’), ο οποίο έδωσε το βαθμό στους Μαδριλένους κι έφερε ακόμα περισσότερη γκρίνια στο «Μεστάγια».