Ανατροπή τίτλου για την Ρεάλ Μαδρίτης!

Η Σεβίλλη προηγήθηκε στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης γύρισε το ματς και με γκολ του Βινίσιους στο τέλος πήρε την μεγάλη νίκη με 2-1 και άνοιξε την διαφορά στο +4 από τους διώκτες της,

Η Σεβίλλη έκανε ένα σχεδόν τέλειο πρώτο μέρος στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Δημιούργησε δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Ράφα Μιρ, την μία την έβαλε (12’, 0-1) την έβαλε, την δεύτερη δύο λεπτά αργότερα την έβγαλε ο Τιμπό Κουρτουά.

Είχε ένα δοκάρι με τον Οκάμπος (30’), ζήτησε ένα πέναλτι σε πτώση του Αργεντινού κι όμως πήγε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 1-1, αφού ένα εύκολο λάθος του Μπόνο προσέφερε στο πιάτο την ισοφάριση στον Καρίμ Μπενζεμά (32’, 1-1) σε ένα πρώτο ημίχρονο που έμοιαζε με μαγική εικόνα σε ότι αφορά το σκορ.

Από την στιγμή που η βασίλισσα έμεινε ζωντανή με τέτοιο πρώτο μέρος, ήταν θέμα χρόνου να φτάσει στην ολική ανατροπή. Στην επανάληψη, η Ρεάλ Μαδρίτης έλεγξε καλύτερα το τέμπο, η Σεβίλλη έδειξε να σκάει και το σκηνικό άλλαξε.

Σε δύο περιπτώσεις οι Μάρκο Ασένσιο (58’) και Βινίσιους (70’) απέτυχαν να δώσουν προβάδισμα, όμως ο Βραζιλιάνος έδειξε την κλάση του στο 87ο λεπτό. Με τρομερό γκολ ο Βινίσιους υπέγραψε το 2-1 που φέρνει την βασίλισσα μόνη στην κορυφή, στο +4 από τους διώκτες της και με εικόνα που δείχνει πως είναι το απόλυτο φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα.

Πηγή: sdna.gr