Ο Ράκιτιτς «σφράγισε» το Clasico (video)

Η Μπαρτσελόνα έχει κάνει το «Μπερναμπέου»… εξοχικό, καθώς μέσα σε τέσσερις ημέρες έφυγε νικήτρια δύο φορές από εκεί. Οι «μπλαουγκράνα» νίκησαν με 1-0 στην έδρα της Ρεάλ και κλειδώνουν οριστικά τον τίτλο, την ώρα που η «βασίλισσα» μένει 12 ολόκληρους βαθμούς πίσω.

Από εκεί και πέρα, η Μπαρτσελόνα των 10 τελευταίων ετών έχει αλλάξει το ρου της ιστορίας του ισπανικού κι ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, καθώς με την αποψινή νίκη της, έφτασε τις 96 κόντρα στη Ρεάλ, έναντι 95 που έχουν οι Μαδριλένοι και τους ξεπέρασαν για πρώτη φορά σε νίκες, μετά από 87 χρόνια!

Στο 10ο λεπτό, ο Μπενζεμά έκανε την κίνηση στον άξονα και το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 13’ το σουτ του Βαράν κόντραρε σε αμυντικό της Μπαρτσελόνα, ο Κρόος έπιασε νέο σουτ και ο Τερ Στέγκεν είπε όχι.

Στο 19ο λεπτό οι Μέσι και  Σουάρες έκρυψαν την μπάλα, ο Αργεντινός βγήκε μόνος με τον Κουρτουά και τσίμπησε την μπάλα αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 23’ ο Βινίσιους έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Μόντριτς έκανε το σουτ από το πέναλτι αλλά ο Πικέ έσωσε με αυτοθυσία.

Και τελικά στο 27ο λεπτό, ο Ράκιτιτς έπαιξε το ένα δύο με τον Σέρχι Ρομπέρτο και από δεξιά  πλάσαρε  όμορφα για το 0-1.

Στο 32’ ο Ρεγκιλόν έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω,  όπως και το φάουλ του Μέσι στο 37’. Στο 39’ η Μπαρτσελόνα άγγιξε το 2ο γκολ καθώς ο Σουάρες έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής με τον Κουρτουά να διώχνει εντυπωσιακά και στη συνέχεια ο Βέλγος είπε όχι και  σε προβολή του Μέσι, ενώ στο 45’ ο Καρβαχάλ από δεξιά έκανε το γύρισμα με το κεφάλι και ο Μόντριτς έπιασε νέα κεφαλιά από κοντά αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 55ο λεπτό, ο Βινίσιους έκανε το σουτ με το δεξί από τα αριστερά αλλά ο Τερ Στέγκεν είπε όχι, ενώ στο 57’ ο Μέσι άνοιξε αριστερά στον Ντεμπελέ, που έκανε το συρτό σουτ αλλά ο Κουρτουά μπλόκαρε. Στο 58’ ο Άλμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα βρήκε λίγο στον Καρβαχάλ και πέρασε από Μέσι και Ντεμπελέ για εκατοστά, ενώ στο 60’ ο Βινίσιους μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Λενγκλέ.

Στο 70ο λεπτό, ο Μέσι έδωσε όμορφα στον Ντεμπελέ αλλά ο Γάλλος από κοντά σούταρε άστοχα, ενώ στο 87’ ο Μπενζεμά δοκίμασε έξω από την περιοχή το σουτ, με τον Τερ Στέγκεν να μπλοκάρει.

Στο 90+4’ το σουτ του Μέσι πέρασε ελάχιστα έξω εν ώ ο Κουρτουά είχε μείνει άγαλμα.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ράμος, Ρεγκιλόν, Καρβαχάλ, Βαράν, Κασεμίρο (76’ Κασεμίρο), Κρόος (55’ Βαλβέρδε), Μόντριτς, Βινίσιους, Μπέιλ (61’ Ασένσιο), Μπενζεμά.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Μπούσκετς, Ράκιτιτς, Αρτούρ (71’ Βιδάλ), Μέσι, Ντεμπελέ (78’ Κουτίνιο), Σουάρες.