Αλαβές - Λεγανές 1-1: Πλήγμα στο 93' για τους Βάσκους

Η Αλαβές κρατούσε μια μεγάλη νίκη ως το 93', αλλά η Λεγανές του Δημήτρη Σιόβα στις καθυστερήσεις ισοφάρισε, φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Μετά τις δύο σερί ήττες από Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλλη, η Αλαβές έψαχνε μόνο το τρίποντο κόντρα στη Λεγανές για να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι για την έξοδο στο Champions League. Κόντρα στη Λεγανές, που έχει σωθεί, παρά το γεγονός ότι δεν έπιασε καμία σπουδαία απόδοση, έφτασε μέχρι και το 93' να κρατάει τη νίκη. Το 1-0, όμως, αποδείχθηκε εύθραυστο, καθώς ένα τυχερό γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε τη δυνατότητα στη Λεγανές να φύγει με τον βαθμό (1-1).

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, η Αλαβές πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Καγέρι στο 18'. Το ματς είχε δυνατά μαρκαρίσματα, χωρίς αξιόλογες φάσεις και έτσι συνεχίστηκε, με την Αλαβές να διατηρεί αυτό το προβάδισμα ως τα τελευταία λεπτά.

Όμως στο 93' η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός, με ένα τυχερό γκολ από σέντρα του Σίλβα που κατέληξε στα δίχτυα, μπόρεσε να πάρει την ισοπαλία (1-1), με την Αλαβές να δέχεται ένα ισχυρό πλήγμα στην προσπάθεια που κάνει για την τέταρτη θέση και την έξοδο στο επόμενο Champions League.

Πηγή: Gazzetta.gr