La Liga: «Διπλό» της Ατλέτικο στη Σεβίλη

Την 5η νίκη της στη φετινή LaLiga πανηγύρισε η Ατλέτικο Μαδρίτης, στην έξοδό της στη Σεβίλη, επικρατώντας με 2-0, για την 7η αγωνιστική, σε μία σημαντική βραδιά για τον αρχηγό της, Κόκε, καθώς έφτασε τις 554 συμμετοχές με τη φανέλα των Μαδριλένων σε όλες τις διοργανώσεις και πέρασε στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας στην Ιστορία της Ατλέτικο.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Γιορέντε στο 29ο λεπτό με ασίστ του Ισπανού διεθνή μέσου Κόκε, ενώ ο Άλβαρο Μοράτα διπλασίασε τα τέρματα της Ατλέτικο στο 57ο λεπτό, με δημιουργό τον Ματέους Κούνια. H Σεβίλη υπέστη την 5η ήττα της, έχοντας κάνει άσχημο ξεκίνημα στη σεζόν και η καρέκλα του Γιούλεν Λοπετέγκι... τρίζει.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ισπανικής LaLiga:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Αλμερία 4-0

(10΄ Ινιάκι Γουίλιαμς, 17΄ Σάνθετ, 62΄ Νίκο Γουίλιαμς, 84΄πέν. Βέθγκα)

Κάντιθ-Βιγιαρεάλ 0-0

Χετάφε-Βαγιαδολίδ 2-3

(28΄ Μαγιοράλ, 31΄ Σουάρες - 19΄πεν., 36΄ Σέρχιο Λεόν, 48΄ Πλάνο)

Σεβίλη-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2