El Mundo: «Στο Βαγιαδολίδ-Βαλένθια εξαγοράστηκαν 7 παίκτες!»

H εφημερίδα «El Mundo» προχωρά σε νέες αποκαλύψεις για το κύκλωμα των στημένων αγώνων στην Ισπανία, δημοσιεύοντας κλήσεις για το ματς Βαγιαδολίδ-Βαλένθια.

Ο Κάρλος Αράντα (θεωρείται εγκέφαλος μαζί με τον Ραούλ Μπράβο στην επιχείρηση «Operacion Oikos») φέρεται να λέει στο τηλέφωνο πως 7 παίκτες στο Βαγιαδολίδ-Βαλένθια (0-2) είχαν εξαγοραστεί

Μάλιστα γίνεται αναφορά στο αποτέλεσμα ημιχρόνου, αλλά και για το τελικό αποτέλεσμα.

«Κοίτα, αδελφέ, η Βαλένθια κερδίζει στο ημίχρονο και στο τελικό, εντάξει; Ό,τι κι αν γίνει, πρέπει να νικά και στο ημίχρονο και στο τέλος. Όχι μόνο να νικήσει, αλλά να βάλει δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο. Δεν πρέπει να το πεις πουθενά. Δεν πρέπει να το ξέρει κανείς! Ούτε καν οι φίλοι σου, κανείς!», είναι απόσπασμα από τις ηχογραφημένες κλήσεις του Αράντα σύμφωνα με το ρεπορτάζ του El Mundo Deportivo.

Στο κείμενο αναφέρεται πως ο Ραούλ Μπράβο συναντήθηκε με ορισμένους παίκτες για να... φτιάξει το ματς, ενώ τονίζεται πως η μεταγραφή του στη Βαγιαδολίδ έγινε για να έρθει κοντά με έναν παίκτη που είναι μπλεγμένος με την οργάνωση για στημένα ματς. Το όνομα του είναι Μπόρχα Φερνάντεθ.