Η Βιγιαρεάλ γλίτωσε απίστευτο κάζο στην παράταση

Η Βιγιαρέαλ έπαιξε με την φωτιά απέναντι στην Θαμόρα που αγωνίζεται στην 4η κατηγορία, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους «16» του Copa Del Rey επικρατώντας στην παράταση με 2-1.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League, έπαιξε με υπεροψία απέναντι στην Θαμόρα και το «πλήρωσε» στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αφού στο 49' ο Ετσαμπούρου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους!

Η Βιγιαρεάλ... φλέρταρε με τον αποκλεισμό μέχρι και το 88ο λεπτό, όμως ο 36χρονος Χοσέ Λουίς Μοράλες ισοφάρισε σε 1-1 και γλίτωσε τα «Κίτρινα Υποβρύχια» από αδιανόητο κάζο, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο, ο Μοράλες έδωσε και πάλι την λύση για την Βιγιαρεάλ, αφού στο 96' εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Καπουέ, διαμόρφωσε το 1-2 και έστειλε την αντίπαλο του Παναθηναϊκού, στους «16» του Copa Del Rey.

Ο νέος προπονητής της Βιγιαρεάλ στο ντεμπούτο του στον πάγκο των «Κίτρινων Υποβρύχιων», παρέταξε μια ενδεκάδα ημιβασικών, με τον Ρέινα κάτω από τα δοκάρια, τους Αλτιμίρα, Αλμπιόλ, Κουένκα και Πεντράθα ως τετράδα στην άμυνα.

Κίκο, Παρέχο, Κομεσάνα, Τριγκέρος και Μορένο ήταν η πεντάδα της μεσαίας γραμμής, με τον Μοράλες στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Μαρθελίνο, μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο αναγκάστηκε να ρίξει στον αγωνιστικό χώρο τα «βαριά» ονόματα της Βιγιαρεάλ (Καπουέ, Φόιτ, Γεράρδ Μορένο, Καπουέ, Ακομάς) για να έρθει τελικά η ανατροπή απέναντι στην Θαμόρα που αγωνίζεται στην τέταρτη κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος.