Ο Μαρκάο έστειλε τη Σεβίλλη στους 16

Σεβίλλη επικράτησε 2-1 της Φερόλ εκτός έδρας με τον Μαρκάο να σκοράρει και προκρίθηκε από τη φάση των 32 του Copa del Rey. Διακοπή λόγω πτώσης του ρεύματος στην αναμέτρηση της Ουνιονίστας με τη Βιγιαρέαλ.

Η Σεβίλλη δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Ράθινγκ Φερόλ στη Γαλικία και με το 2-1 προκρίθηκε από τη φάση των 32 του Copa del Rey.

Ο Μαρκάο άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό, όμως ο Φραν Μανθαράνα στο 50' ισοφάρισε σε 1-1. Ο σκόρερ δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε εννέα λεπτά αργότερα, κάτι που κόστισε στους γηπεδούχους, αφού στο 87' ο Χουάνλου Σάντσεθ έδωσε την πρόκριση στους Ανδαλουσιάνους.

Στη Σαλαμάνκα, η αναμέτρηση της Ουνιονίστας με τη Βιιγαρεάλ ολοκληρώθηκε στο 90λεπτο, αλλά χωρίς νικητή. Το 1-1 από τα γκολ των Άλφρεντ Πλάνας και Ιλιάς Ακομάς στο τελευταίο δεκάλεπτο θα οδηγούσαν το ζευγάρι στην παράταση, όμως αυτή δεν άρχισε ποτέ λόγω προβλημάτων με το φως ενός πυλώνα. Όταν αυτό επέστρεψε, αποφασίστηκε να μη συνεχιστεί το παιχνίδι με τον κίνδυνο να διακοπεί ξανά.

Στο ντέρμπι της Βασκονίας, η φορμαρισμένη Αθλέτικ επιβλήθηκε με 3-0 της Έιμπαρ από το 1ο μέρος, παρότι ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος. Δύο φορές ο Ασιέρ Βιγιαλίμπρε και μία ο Ίκερ Μουνιαΐν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 32

Λούγκο (3) - Ατλέτικο (1) 1-3 (39' Αντονέτι - 2' Κορέα, 66', 74' Ντεπάι)

Εσπανιόλ (2) - Χετάφε (1) 0-1 (87' Μίγια)

Έλτσε (2) - Ζιρόνα (1) 0-2 (37' Μπλιντ, 67' Κόουτο)

Ουέσκα (2) - Ράγιο Βαγεκάνο (1) 0-2 παρ., 0-0 κ.α. (118' Βαλεντίν, 122' Παλαθόν)

Αλαβές (1) - Μπέτις (1) 1-0 (57' Μπεναβίδες)

Αραντίνα (4) - Ρεάλ (1) 1-3 (90+4' Καμπράλ - 54' πεν. Χοσέλου, 55' Ντίαθ, 90+1' Ροντρίγκο)

Αμορεμπιέτα (2) - Θέλτα (1) 2-4 (30' Τζαουρέχι, 35' Ροντρίγκεθ / 6' Ροντρίγκεθ, 49' Ζαΐλσον, 52', 75' Δουβίκας)

Μπούργκος (2) - Μαγιόρκα (1) 0-3 (63' Γκονσάλες, 74' Λάριν, 81' Πρατς)

Καστεγιόν (3) - Οσασούνα (1) 0-1 παρ., 0-0 κ.α. (108' Αρνάιθ)

Ράθινγκ Φερόλ (2) - Σεβίλλη (1) 1-2 (50' Μανθανάρα / 30' Μαρκάο, 87' Σάντσεθ)