Ο Πόρτου έστειλε την Ζιρόνα ξανά στην κορυφή!

Η Ζιρόνα ανέκτησε την πρωτιά της La Liga από τη Ρεάλ ύστερα από τη νίκη της με 1-0 επί της Θέλτα στο Βίγκο. Μοραίος ο Τάσος Δουβίκας που απέτυχε σε δύο τετ α τετ.

Η Ζιρόνα ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της La Liga., έπειτα από τη νίκη της με 1-0 μέσα στο Βίγκο επί της Θέλτα για την 22η αγωνιστική. Οι Καταλανοί αύξησαν τη διαφορά τους από την Μπαρτσελόνα και πλέον αποτελούν τη μοναδική διεκδικήτρια του τίτλου από την περιοχή, με αντίπαλο τη Ρεάλ που έχει αγώνα λιγότερο.

Ο αγώνας είχε πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τον Πόρτου να εκμεταλλεύεται μία από τις πρώτες και να σκοράρει στο 20ό λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Η Ζιρόνα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, όμως η Θέλτα είχε αρκετές στιγμές στις οποίες θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση και δη από το 1ο μέρος.

Ο Γέργκεν Στραντ Λάρσεν είχε οριζόντιο δοκάρι στο 30' και στο επόμενο λεπτό ο Τάσος Δουβίκας έφυγε στην κόντρα, επιχείρησε να περάσει τον Πάουλο Γκασανίγκα, αλλά νικήθηκε από τον Αργεντινό τερματοφύλακα. Το ζευγάρι θα έδινε μάχη και στο 2ο μέρος, με τον Έλληνα επιθετικό να τρέχει μόνος του στο γήπεδο της Ζιρόνα, αλλά να κάνει βιαστικό και άσχημο σουτ που έπιασε ο Γκασανίγκα, στερώντας του ξανά το γκολ.

Η Ζιρόνα κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα σε ένα πιο ισορροπημένο ημίχρονο, με τον Δουβίκα να δέχεται σκληρό μαρκάρισμα, να τραυματίζεται, αλλά να επιστρέφει στο χορτάρι στο 73ο λεπτό., χωρίς τελικά να βρει το γκολ της ισοφάρισης.