Απίστευτος βαθμός για την Κάντιθ στη Μαδρίτη

«Ζωντανή» στη μάχη της παραμονής στη LaLiga έμεινε η Κάντιθ με τον απίστευτο βαθμό που πήρε στο «Βαγέκας» απέναντι στη Ράγιο Βαγεκάνο (1-1). Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν στο 89΄ με τον Φλοριάν Λεζέν, αλλά στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χάβι Ερνάντες «έσωσε την παρτίδα» για τους φιλοξενούμενους.

Καθόλου επηρεασμένη από την ήττα που γνώρισε στη Μαδρίτη (1-0 από την Ρεάλ) δεν παρουσιάστηκε σήμερα η Σεβίλη απέναντι στη Σοσιεδάδ. Οι Ανδαλουσιάνοι επέστρεψαν άμεσα στα «τρίποντα» και με το τελικό 3-2 έκαναν ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους στη LaLiga, σε μία σεζόν που σίγουρα θα θέλουν να ξεχάσουν όσο το δυνατό πιο γρήγορα!

Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», όπου πριν από το σημερινό ματς η Σεβίλη μετρούσε μόλις 3 νίκες σε 13 αγώνες (5 ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες στα υπόλοιπα παιχνίδια) απόλυτος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο Εν Νεσίρι με δύο γκολ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου, ενώ τη νίκη «σφράγισε» ο Σέρχιο Ράμος στο 73΄.

Η Σοσιεδάδ δεν κατάφερε να «σηκώσει κεφάλι» μετά τον αποκλεισμό στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ισπανίας από τη Μαγιόρκα την περασμένη Τρίτη (27/02), ενώ μετά τη σημερινή της ήττα βρίσκεται κι εκτός των ευρωπαϊκών «εισιτηρίων» της επόμενης περιόδου και, πλέον, δεν έχει άλλη επιλογή από το να «παίξει τα ρέστα της» την προσεχή Τρίτη (5/03) στη ρεβάνς των «16» του Champions League με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Εκεί, όπου καλείται ν΄ ανατρέψει στο Σαν Σεμπαστιάν το εις βάρος της 2-0 του «Παρκ ντε Πρενς», γτια να προκριθεί στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ