«Αυτοκτονία» για τη Βιγιαρεάλ (video)

Ιδανική αυτόχειρας η Βιγιαρεάλ που παρότι ήταν πολύ καλύτερη κατάφερε να χάσει με 2-1 από τη Λεβάντε που ουσιαστικά δεν κατάλαβες πως κέρδισε.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Εκαμπί έκοψε για τον Μορένο που προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Στο 20' ο Εκαμπί άδειασε τον αντίπαλο του αλλά πλάσαρε άουτ ενώ έξι λεπτά δεν μπόρεσε να νικήσει από πλάγια θέση τον Αΐτορ. Στο 29' ο Μορένο έκανε την προβολή όμως και πάλι ο γκολκίπερ της Λεβάντε είπε "όχι". Η πίεση της Βίγια συνεχίστηκε και στο 34' ο Εκαμπί έκανε το συρτό σουτ με τον Αΐτον να διώχνει με τα πόδια. Στην επανάληψη η Λεβάντε ισορρόπησε το ματς και στο 65' πήρε πέναλτι με τη χρήση του VAR. Oδιαιτητής θεώρησε ότι Εκαμπί είχε βρει τον Μπάρντι. Ο Μοράλες το εκτέλεσε και δεν νίκησε τον Αντρές ούτε καν στην επαναφορά. Ο διαιτητής όμως ειδοποιήθηκε από το VAR και δόθηκε επανάληψη καθώς ο γκολκίπερ της Βίγια δεν πατούσε στην γραμμή. Τη δεύτερη ευκαιρία της Λεβάντε εκτέλεσε ο Μαρτί που έκανε τελικά το 1-1.

Στο 72' ο διαιτητής έδωσε δεύτερο πέναλτι για μαρκάρισμα του Αντρές στον Μαρτί. Το εκτέλεσε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και έγραψε την ανατροπή. Η Βιγιαρεάλ απείλησε στο 78' με σουτ του Μορένο και στο 85' με τον Οντιβέρος (έδιωξε σε κόρνερ ο Οντιβέρος). Στο 90' ο Μορένο από το ύψος του πέναλτι κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ. Ο Ερνάνι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το σουτ με τον Αντρές να διώχνει εντυπωσιακά.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αΐτορ Φερνάντεθ, Κόκε, Βέθο, Πόστιγκο, Τόνιο, Καμπάνια, Βούκσεβιτς, Μπάρντι, Μοράλες (84'Μιραμόν), Λεόν (63'Μαρτί), Ροτσίνα (63'Ερνάνι).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Αντρές Φερνάντεθ, Γκασπάρ, Αλμπιόλ (88'Τιγκέρος), Πάου, Αλμπέρτο Μορένο, Ιμπόρα, Καθόρλα, Μόι Γκόμεθ (75'Οντιβέρος), Τσουκουέζε, Εκαμπί (75'Μπάκα), Ζεράρ Μορένο.