Επεισοδιακό ντέρμπι, ισοφάρισε τη Ρεάλ στις καθυστερήσεις η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στη Ρεάλ ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων για την 8η αγωνιστική της La Liga, με το ντέρμπι να σημαδεύεται από ρίψεις αντικειμένων από τους οπαδούς των γηπεδούχων που έφερε διακοπή για περισσότερα από 15 λεπτά.

Ο Έντερ Μιλιτάο σκόραρε στο 64' δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι. Τότε η κατάσταση ξέφυγε καθώς δεκάδες αντικείμενα έπεσαν στο γήπεδο από την εξέδρα με αποδέκτη κυρίως τον Τιμπό Κουρτουά με αποτέλεσμα ο διαιτητής να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Αφού ο αγώνας ξεκίνησε ξανά, η Ατλέτικο κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο γκολ του Κορέα στο 90'+5'. Αρχικά ο διαιτητής καταλόγισε οφσάιντ όμως έπειτα από παρέμβαση του VAR άλλαξε την απόφασή του και οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.