Έσπασε το ρόδι η Χετάφε

Η Χετάφε πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή LaLiga, πέρασε όμως στιγμές άγχους στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι να οριστικοποιηθεί το τελικό 4-2 επί της Χετάφε στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Λίγες μέρες μετά τη σπουδαία νίκη επί της Τραμπζονσπόρ στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League, η Χετάφε κατάφερε να πάρει και το πρώτο της «τρίποντο» στη LaLiga, αφού, προερχόταν από την ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης και τρεις διαδοχικές ισοπαλίες.

Το μεσημέρι της Κυριακής ήταν αρκετά άνετο στα πρώτα 45 λεπτά για την ομάδα του Ζοσέ Μπορδαλάς, αφού και τα δυο γκολ επιτεύχθηκαν από το πρώτο μέρος για να υπάρξει ηρεμία και καθαρό μυαλό στη διαχείριση της αναμέτρησης, ενώ, η Μαγιόρκα είχε κάνει από το 18' δυο αναγκαστικές αλλαγές!

Το αυτογκόλ του Μοχάμεντ σε λάθος εκτίμηση της μπάλας σε εκτέλεση κόρνερ και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Μολίνα στο 33ο λεπτό διαμόρφωσαν το 2-0 για το πρώτο 45λεπτο...

Στο δεύτερο μέρος κι αφού πρώτα ο Τζέισον είχε δοκάρι σε χαμηλό σουτ στο 62ο λεπτό, με τον Ρέινα να βρίσκει τη μπάλα, από την εκτέλεση του κόρνερ που ακολούθησε ο Νιόμ βρέθηκε σε θέση βολής και εξαπέλυσε δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση για το 3-0.

Η Μαγιόρκα έδειξε ν' αντιλαμβάνεται πως θίγεται ο εγωισμός της και βρήκε λύσεις για να με

Από: gazzetta.gr