Νίκη για Αλαβές, ισοπαλία στη Βαλένθια

Η Αλαβές επικράτησε 2-0 της Μαγιόρκα εντός έδρας και πήγε βαθμολογική ανάσα. Ισόπαλες 1-1 Λεβάντε και Οσασούνα στη Βαλένθια.

Η Αλαβές επέστρεψε στις επιτυχίες, σημείωσε τη δεύτερη νίκη στη σεζόν και πήρε βαθμολογική ανάσα. Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Νησιώτες, οι οποίοι έμειναν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Μέτριο παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις στο α' μέρος, πιο ορεξάτη η Αλαβές στην επανάληψη, πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλό της. Ετσι, στο 75' με τη βοήθεια του VAR κέρδισε πέναλτι και ο Λούκας από την άσπρη βούλα πέτυχε το 1-0. Στο 86' ο Χοσελού διαμόρφωσε το 2-0 με άψογο τελείωμα.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Λεβάντε και Οσασούντα στη Βαλένθια, με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν στους 8 βαθμούς. Η Λεβάντε προηγήθηκε 1-0 στο 4ο λεπτό με τον Ερνάνι, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 57' με τον Γκαρθία. Οι γηπεδούχοι πίεσαν κι έχασαν διπλή ευκαιρία στο 65' με τον Μαγιοράλ. Στο 72' ο Ερνάνι αποβλήθηκε, αλλά η Λεβάντε κατάφερε να κρατήσει τον βαθμό.