Έχασε την ευκαιρία η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη προηγήθηκε στο Μεστάγια με τον Λούκας Οκάμπος, αλλά ισοφαρίστηκε σε 1-1 από τη Βαλένθια στο 81' κι έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Μπαρτσελόνα.

Αν και προηγήθηκε στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου με τον Λούκας Οκάμπος δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη στο Μεστάγια επί της Βαλένθια, να φθάσει σε τρία σερί νίκες και να πιάσει την Μπαρτσελόνα.

Οι νυχτερίδες ισοφάρισαν στο τελικό 1-1 με τον Σομπρίνιο στο 81ο λεπτό, αυτό έμελλε ν' αποδειχθεί και το τελικό σκορ.

Μπορεί τα προγνωστικά να ήταν εναντίον της Λεβάντε στο Σαν Σεμπαστιάν, οι γρανότες όμως απέδρασαν με εντυπωσιακό διπλό από το Ανοέτα.

Ο Μπάρντι άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, ενώ ο δανεικός από τη Ρεάλ Μαδρίτης, Μπόρχα Μαγιοράλ, έκανε το 0-2 στο 40ό. Το μόνο που κατάφεραν οι Βάσκοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-2 με τον Ουίλιαν Ζοζέ λίγα δευτερόλεπτά μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.