Διπλό στο «Ιπουρούα» η Χετάφε

Η Χετάφε πέρασε νικηφόρα από το «Ιπουρούα» για τη 16η αγωνιστική της LaLiga φτάνοντας με δυσκολία και με αρκετές παρεμβάσεις του VAR στο τελικό 1-0 απέναντι στην Εϊμπάρ. Παραμένει σε απόλυτη επαφή με την 6άδα η ομάδα του Μπορνταλάς.

Η Χετάφε είχε βρεθεί σε μια κατάσταση που ενώ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, έβλεπε την Εϊμπάρ να είναι αρκετά πιο απειλητική από εκείνη στις στιγμές που προσπάθησε να φτιάξει για γκολ.

Βέβαια, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους λίγο έλειψε να έρθει το γκολ για τους φιλοξενούμενους, όμως, το μονοκόματο σουτ του Ολιβέρα από την περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε αρκετά, με την Χετάφε να σκοράρει με το ωραίο πλασέ του Μάτα στο 52ο λεπτό αλλά τον VAR να υποδεικνύει το οφσάιντ και στην αμέσως επόμενη φάση στην εξέλιξη του ματς, η Εϊμπάρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά... ούτε αυτο μέτρησε. Ναι μεν ο Κίκε με κεφαλιά σκόραρε, αλλά στην αρχή της φάσης υπήρξε χέρι το οποίο είδε ο VAR στο ριπλέι...

Εν τέλει στο 67ο λεπτό η Χετάφε κατάφερε να βρει το γκολ της μεγάλης νίκης με τον Άνχελ που είχε περάσει με αλλαγή στο ματς στο 60', να παίρνει την προωθημένη μπαλιά, να περνάει τον τερματοφύλακα που έκανε έξοδο και να σκοράρει από πολύ πλάγια θέση για το 1-0! Στο 89ο λεπτό ο VAR είχε ξανά δουλειά για το αυτογκόλ του Μπίγκας, ωστόσο, αυτό ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ στη φάση και έτσι το σκορ δεν άλλαξε...

Στο 90' + 7' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ορεγιάνα για τους γηπεδούχους στο «Ιπουρούα»...  Η Χετάφε πήρε την τρίτη διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και παρέμεινε αήττητη για 5ο ματς!