Διπλό με ανατροπή για την Πάρμα (video)

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται η Πάρμα, που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Τζένοα κι έφτασε τους 13 βαθμούς.

Το ματς ήταν φοβερό στο πρώτο του μέρος με την Τζένοα να ανοίγει το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Λάζοβιτς σέντραρε από αριστερά και ο Πιάτεκ με όμορφη γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0. Ωστόσο στο 16’ μετά από κόρνερ του Σιλιγκάρντι η μπάλα έπεσε στην περιοχή της Τζένοα και ο Ριγκόνι από κοντά έκανε το 1-1 ενώ στο 26’ ήρθε η ανατροπή για τους «παρμένζι». Ο Ριγκόνι έκανε το γέμισμα για τον Σιλιγκάρντι που από το ύψος του πέναλτι μρ σουτ έγραψε το 1-2 και μάλιστα στο 30’ ο Μπαρίλα σέντραρε από αριστερά και ο Τσεράβολο με κεφαλιά έγραψε το 1-3. Στο 36ο λεπτό η Τζένοα έφτασε σε 2ο γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε μέσω VAR.

Στην επανάληψη η Πάρμα χαμήλωσε το ρυθμό και η πρώτη αξιόλογη φάση ήταν ένα πλασέ του Κουαμέ στο 76΄, με την μπάλα να περνά λίγο έξω ενώ στο 80’ ο Σέπε έδιωξε δύσκολα το σουτ του Μπάσα που κόντραρε και σε σώματα. Στο 82ο λεπτό ο Ζέπε είπε όχι και σε σουτ του Φαβίλι.

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντου, Κρισίτο, Σπόλι, Σάντρο, Λάζοβιτς, Περέιρα (71’ Ματσιτέλι), Μπιράσκι, Χίλιεμαρκ (46’ Φαβίλι), Μεδέιρος (46’ Μπέσα), Πιάτεκ, Κουαμέ

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Στούλατς, Γκόμπι, Άλβες, Ιακοπίνι, ΝτιΓκαούντιο (61’ Μπαστόνι), Μπαρίλα, Ριγκόνι (77’ Ντεϊόλα), Τσεράβολο (67’ Ντα Κρους), Σιλιγκάρντι, Γκαλιόλο

Από: aek365.com