Πρώτο διπλό με Μέρτενς και Ινσίνιε

Εύκολο μεσημέρι Κυριακής (20/09) είχε η Νάπολι καθώς χάρη στα τέρματα των Μέρτενς και Ινσίνιε επικράτησε με 2-0 της Πάρμα και κατέκτησε τους πρώτους τρεις βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Ντεμπούτο ως αλλαγή η ακριβότερη μεταγραφή των «παρτενοπέι», Βίκτορ Οσιμέν.

Το ματς διεξήχθη με την παρουσία 1.000 φιλάθλων στις εξέδρες, μετά από απόφαση της κυβέρνησης. Μέχρι τις 7 Οκτωβρίου, ο αριθμός ενδέχεται να μεγαλώσει αν κι εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν. Μάλιστα, την Δευτέρα (21/09) θα συζητηθεί και το ενδεχόμενο οι αγώνες της Serie B και C να διεξαχθούν επίσης με την παρουσία 1.000 φιλάθλων στις εξέδρες.​

Οσον αφορά το παιχνίδι η Νάπολι μπήκε πιο επιθετικά στο ματς, ψάχνοντας από τα πρώτα λεπτά το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ. Βέβαια, οι γηπεδούχοι ήταν καλά διαβασμένοι στο ματς και δυσκόλευαν έως έναν βαθμό την ανάπτυξη των «παρτενοπέι».

Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν φτωχό. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 24’ και μάλιστα για την Πάρμα. Ο Ινγκλέζε εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, ωστόσο ο Φαμπιάν Ρουίζ τελευταία στιγμή πρόλαβε να κάνει την προβολή και να αλλάξει την πορεία της μπάλας, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του Οσπίνα.

Λίγο πριν το ημίχρονο η Νάπολι, το συγκρότημα του Γκατούζο βρέθηκε κοντά στο 0-1. Ο Φαμπιάν Ρούιζ έκανε ένα σουτ, αλλά είδε την προσπάθεια του να καταλήγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Σέπε.

Η ακριβότερη μεταγραφή της Νάπολι (47,5 εκατ. ευρώ) που ακούει στο όνομα Βίκτορ Οσιμέν ,δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα και πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Η παρουσία του μάλιστα στην κορυφή της επίθεσης ήταν θετική.

Τελικά οι «παρτενοπέι», κατάφεραν και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 64ο λεπτό του παιχνιδιού, χάρη στον Ντρις Μέρτενς.  Μετά από λάθος απομάκρυνση των αμυντικών της Πάρμα, ο Βέλγος επιθετικός πήρε την μπάλα και με ψύχραιμο τρόπο, έστειλε την μπάλα στο πλεκτό, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 77’ η Νάπολι πέτυχε και δεύτερο γκολ επί της Πάρμα και κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Ο Λοζάνο έκανε ένα διαγώνιο σουτ, ο Σέπε αρχικά είπε «όχι» αλλά στην επαναφορά ο Ινσίνιε, ήταν εκεί για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ο 29χρονος Ιταλός επιθετικός γιόρτασε την 350η του συμμετοχή με τη Νάπολι, σκοράροντας το 91ο του γκολ.
Το 2-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, μεταξύ των δύο ομάδων με την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο να ξεκινά ιδανικά τις υποχρεώσεις της, τη φετινή σεζόν στην Serie A.

Πάρμα (4-3-2-1): Σέπε, Ντάρμιαν, Ιακοπόνι, Αλβες, Πεσέλα, Γκράσι (90’ Σιλιγκάρντι), Μπρούγκμαν (69’ Ντέζε), Ερνάνι, Κούτσκα, Ινγκλέζε (69’ Καραμό), Κορνέλιους

Νάπολι (4-3-3): Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Χισάι, Φαμπιάν Ρουίζ (854 Ελμάς), Ντέμε (61’ Οσιμεν), Ζιελίνσκι, Λοζάνο (84’ Πολιτάνο), Μέρτενς (89’ Πετάνια), Ινσίνιε