Άνετο ξεκίνημα για την Γιουβέντους

Η Γιουβέντους ξεκίνησε με άνετη νίκη τη σεζόν στη Serie A με στόχο την υπεράσπιση του τίτλου της, αφού επικράτησε στο Τορίνο 3-0 της Σαμπντόρια. Έχοντας την κατοχή της μπάλας πήρε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και μάλιστα ευτύχησε να σκοράρει μόλις στο 13΄ με τον 20χρονο Σουηδό Ντέγιαν Κουλουσέφσκι, ενώ το 2-0 έκανε ο Λεονάρντο Μπονούτσι στο 78΄ και το 3-0 στο 88΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο

Νωρίτερα, η Nάπολι νίκησε 2-0 την Πάρμα στο «Ennio Tardini», στην πρώτη αναμέτρηση με φιλάθλους (1000), μετά την καραντίνα. Έχοντας τον Κώστα Μανωλά στην σύνθεσή της σε όλη την διάρκεια του αγώνα, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούσο πήρε τους τρεις βαθμούς χάρη στα γκολ που έφτασαν στο δεύτερο ημίχρονο από τους Μέρτενς (63’) και Ινσιένιε (77’).

Σασουόλο και Κάλιαρι μοιράστηκαν βαθμούς και τέρματα στο μεταξύ τους παιχνίδι. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με την Κάλιαρι να προηγείται στο 77΄ με τον Σιμεόνε και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 87΄με τον Μπουραμπιά.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης αγωνίστηκε με την Κάλιαρι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ στη Σασουόλο ο Γιώργος Κυριακόπουλος πήρε τη θέση του Ροτζέριο στο 61΄.

Εμφατική εκκίνηση πραγματοποίησε η Τζένοα, καθώς επιβλήθηκε στο «Λουίτζι Φεράρις» της νεοφώτιστης Κροτόνε με 4-1. Οι Γενοβέζοι έκαναν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 3-1, θέτοντας τις βάσεις της επικράτησης.

Οι «ροσομπλού» μπήκαν με το... πόδι στο γκάζι και πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά προηγούνταν ήδη 2-0, με τα γκολ των Ματία Ντέστρο και Γκόραν Πάντεφ. Ο Εμανουέλ Ριβιέρ έδωσε κάποιες ελπίδες στους «Πυθαγόρειους» από την Καλαβρία, μειώνοντας στο 28΄, αλλά η απάντηση από τον Ντάβιντε Τζαπακόστα έξι λεπτά αργότερα σήμανε το τέλος της προσπάθειας για τους φιλοξενούμενους.