Σαρωτική η Νάπολι, εύκολα η Μίλαν

Με μία εντυπωσιακή εμφάνιση, ιδιαίτερα στο β΄ ημίχρονο, η Νάπολι διέλυσε με 6-0 την Τζένοα στο «Σαν Πάολο» και διπλασίασε τις νίκες της στο ιταλικό πρωτάθλημα. Ο Λοσάνο ήταν αυτός που άνοιξε νωρίς (10΄) το σκορ και πέτυχε άλλο ένα γκολ στο β΄ μέρος, όπου οι «παρτενοπέι»... πετούσαν φωτιές, με ακόμη τέσσερις παίκτες (Ζιελίνσκι, Μέρτενς, Ελμάς και Πολιτάνο) να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα από τον Μαξίμοβιτς.

Τις νίκες της στη Serie A διπλασίασε και η Μίλαν, που επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της νεοφώτιστης Κροτόνε, με τον Κεσιέ να ανοίγει το σκορ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους και τον Μπραχίμ Ντίας στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου να... ανοίγει λογαριασμό με την ομάδα του Μιλάνου, η οποία είχε και δύο δοκάρια.