Επέστρεψε στις νίκες η Λάτσιο, 2-1 τη Μπολόνια

Έπειτα από τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα, η Λάτσιο επέστρεψε στις νίκες στη Serie A, επικρατώντας με 2-1 της Μπολόνια για την 5η αγωνιστική και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση. Οι «λατσιάλι» έφτασαν στο τρίποντο με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Αλμπέρτο και Ιμόμπιλε και «σκαρφάλωσαν» στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα. Η Μπολόνια μειωσε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντε Σιλβέστρι.

Νωρίτερα, η Ίντερ βρήκε τις λύσεις απο τον Ρομέλου Λουκάκου, νίκησε 2-0 την Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις» κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα στο ντέρμπι από τη Μίλαν και την ισοπαλία με την Γκλάντμπαχ στο Champions League. Οι «νερατζούρι» έχασαν αρκετές ευκαιρίες, πριν ο Βέλγος φορ ανοίξει το σκορ στο 64΄, ενώ ο Ντ΄Αμπρόζιο στο 79΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.