Ανατροπή για τη Νάπολι

Με δύο γκολ στην επανάληψη η Νάπολι γύρισε το ματς με την Μπενεβέντο (1-2) και συνεχίζει μόνο με νίκες στα ματς στα οποία έχει παρουσιαστεί στο γήπεδο.

Αδίκησαν τους εαυτούς τους οι Ναπολιτάνοι που δεν πήγαν στο Τορίνο για να παίξουν με την Γιουβέντους καθώς μετά και από τη νίκη εκτός με την Μπενεβέντο, δεν έχουν πετάξει ούτε έναν βαθμό εντός γηπέδου. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έχασε 3-0 το ματς στα χαρτιά και πήρε αφαίρεση ενός βαθμού, όμως μετά τον αγώνα στον οποίο σκόραραν τα αδέρφια Ινσίνιε, έχει 11 και είναι στο -1 από την πρωτοπόρο, Μίλαν.

Στο 30’ ο Ρομπέρτο Ινσίνιε έκανε το 1-0 μέσα από την περιοχή έπειτα από γύρισμα του Λαπαντούλα αλλά στην επανάληψη ήταν η σειρά του Λορέντζο. Ο «μεγάλος» πρώτα είχε ακυρωθέν γκολ στο 49’ αλλά στο 60’ το υπερτεμάχιο οριζόνιο-και-μέσα με το αριστερό, μέτρησε για το 1-1. Τη νίκη στους Partenopei χάρισε ο Αντρέα Πετάνια στο 68’ έπειτα από προσπάθεια του Πολιτάνο (1-2). Στο άλλο ματς, η Σπέτσια προηγήθηκε 0-2 νωρίς κόντρα στην Πάρμα με Τσαμπότ, Αγκουντέλο, όμως η γηπεδούχοι μείωσαν με τον Γκαλιόλο και στο 90’ πήραν την ισοπαλία με πέναλτι του Κούτσκα (2-2).

Πηγή: sdna.gr